Форум за Духовни Търсачи
Дзенкс!

Цитати от книги.

Неактивен Мортиша

• Потребител неЧовек
  • *
    • Публикации: 590
  • Дзен
"..дните й се струваха прекалено дълги, защото прекарваше само десет минути с любовта на живота си и хиляди часове в мисли за него.."
- "Единайсет минути" - Паулу Коелю
.. и не забравяйте редовно да изхвърляте боклука - от къщите си, от душите си, от живота си....

Неактивен Мортиша

• Потребител неЧовек
  • *
  • Дзен
"..дните й се струваха прекалено дълги, защото прекарваше само десет минути с любовта на живота си и хиляди часове в мисли за него.."
- "Единайсет минути" - Паулу Коелю
.. и не забравяйте редовно да изхвърляте боклука - от къщите си, от душите си, от живота си....

Неактивен Мортиша

• Потребител неЧовек
  • *
  • Дзен
"Вие ме осъждате с погледи за моята любов. Вместо аз да ви осъждам за вашата нелюбов и полулюбов."
Блага Димитрова

Неактивен Мортиша

• Потребител неЧовек
  • *
  • Дзен
"Има нещо по-особено в сините очи.
Онова невероятно синьо, което те стряска всеки път, когато очите се вдигнат към теб. Онова синьо, заради което копнееш отново да те погледнат. Не синьозелено или сивосиньо, а истинско, наситено синьо."
"Звезди за Лола"- Стефъни Пъркинс

Неактивен Foucault pendulum

• "Videmus nunc per speculum et in aenigmate"
  • Зарибен
  • *
    • Публикации: 363
"Между другото ще откриеш, че не си първият, който е бил объркан, уплашен и дори отвратен от хорското поведение. Ти ще се зарадваш и насърчиш, като разбереш, че съвсем не си единственият. Много, безброй много хора са се вълнували като тебе за морални и духовни проблеми. За щастие някои от тях са записали вълненията си. От тях можеш да се поучиш - ако поискаш. Тъй като един ден други ще се поучат от тебе, ако си имал нещо да им кажеш. Има нещо много красиво в такова заимстване" ("Празните мисли на един празен човек" - Дж. Джером)

"Не бива да се страхувам. Страхът погубва разума. Страхът е онази низка смърт, която носи пълно унищожение. Аз ще се изправя с лице срещу моя страх. Ще му позволя да мине по мен и през мен. А когато отмине, ще извърна вътрешното си око, за да проследя пътеката му. Там, откъдето е минал страхът, няма да е останало нищо. Ще остана единствено аз" ("Дюн" - Франк Хърбърт)

"Искам семето да стане дърво.А за да стане едно учение дърво, трябва известно време да му се вярва,трябва да се смята за необоримо.Дървото се нуждае от бури, съмнения,червеи,злоба,за да разкрие сорта и силата на своето семе.Нека се счупи, ако не е достатъчно силно!Семето обаче само се унищожава, не се оборва." ("Веселата наука" - Фр. Ницше)

"Гадно е да остаряваш... но пък винаги има бира." ("Карта от кости" - Джеймс Ролинс)

"Ами какво! Ами да! Не трябва да усложняваме нещата! Трябва да ги назоваваме с истинските им имена.Човек обича , а после вече не обича" ("Любовта трае три години" - Фр. Бегбеде)

"И най-добре скроените мечти на мишките и хората остават често неосъществени..." ("За мишките и хората"- Джон Стайнбек)

"Културата ни е простреляна в гърдите." ("451 градуса по Фаренхайт" - Рей Бредбъри)

"Вземеш ли прекалено често да се питаш защо това или онова е така, в крайна сметка ще станеш много нещастен." ("451 градуса по Фаренхайт" - Р. Бредбъри)

"Пази се от човек, който упорито работи, за да научи нещо, научава го и открива, че не е станал по-умен. Той е изпълнен с убийствено презрение към хората, които са невежи без да са положили особен труд." ("Котешка люлка" - Кърт Вонегът)

"Алкохолът е като любовта. Първата целувка е вълшебна, втората - интимна, а третата... просто така. След което събличаш момичето" - ("Дългото сбогуване" - Р. Чандлър)

"Но човек не бива да отдава сърцето си на диво същество; колкото повече го отдава, толкова по-силни стават тези същества. Докато станат достатъчни силни да избягат в гората. Или да отлетят на някое дърво. После на по-високо. После в небето. Такъв е краят, господин Бел. Ако си позволите да обикнете диво същество. Накрая ще останете само с поглед към небето." ("Закуска в Тифани" - Труман Капоти)

"Покажи ми... покажи ми.... покажи ми къде е Млечният път!" ("Млечният път" - Север Гансовски)

"Думите са извън контрола на всеки, който се опитва да ги използва. Мислите са думи. Следователно не означават нищо. Ето защо аз мога да напиша това, което ме помолихте, защото е безсмислено. След това няма да имам повече мисли. Нито повече думи. От този момент нататък съществува само музиката, която свири в главата ми. Музиката. Завинаги." ("Инструменталистът" - Р. Бредбъри)

"Лоц, не ви ли е идвало на ум, че всичките тия звезди и галактики нарочно изглеждат така малки, за да се чувства човекът голям?" ("Пътят на Икар" - Любен Дилов-баща)

"На света няма нищо по- трудно от откровеността и по- лесно от ласкателството. Ако в откровеността има поне една стотна нотка фалш, веднага настъпва дисонанс, а след него скандал. А в ласкателството дори всичко, до последната нотка да е фалшиво, то и тогава е приятно и се слуша не без удоволствие; макар и с грубо удоволствие, но все пак с удоволствие. И колкото и да е грубо ласкателството, в него винаги поне половината изглежда истина." ("Престъпление и наказание" - Ф. Достоевски)

"Адсон, никога не съм се съмнявал в истината, съдържаща се в знаците; те са единственото средство, с което човек разполага, за да се ориентира в този свят. Но аз не можах да проумея едно - връзката между знаците." ("Името на розата" - У. Еко)

Неактивен Foucault pendulum

• "Videmus nunc per speculum et in aenigmate"
  • Зарибен
  • *
    • Публикации: 363
Ерих Кестнер -  "Полезната заблуда"

Заблудите подхранват порив смел,
но то не е току-така.
Не всеки мъж, за Индия поел,
открива и Америка.

1971

Неактивен diqna

• Новичък
  • *
    • Публикации: 8
  • Дзен

" И най-мъдрият и съвършен човек, всъщност - най-мъдрите му и добронамерени постъпки могат да станат обект на присмех за оня, чиято единствена цел в живота е да се присмива над другите."
”Гордост и предразсъдъци”(Джейн Остин)

Неактивен Синеочка

• Global Moderator
  • Потребител неЧовек
  • *
    • Публикации: 966
  • The miracle is You!
"Ужасно съм уморен от болката, която чувам и усещам, шефе. Уморен съм да се скитам по пътя самотен като птичка под дъжда. Без приятел, при когото да ида или да ми каже откъде идваме или отиваме, или защо. Уморен съм от хората, които се държат толкова грозно един с друг. Чувствам го като парченца стъкло в главата си. Уморен съм от случаите, когато съм искал да помогна и не съм успявал. Уморен съм да съм сам в мрака. Най-много съм уморен от болката. Прекалено много е. Ако можех да сложа край на болката, щях да го направя. Но не мога." — Стивън Кинг "Зеленият път"
Животът е толкова вълнуващ и прекрасен, колкото сам си го направиш! Радвай се на този момент, този момент е твоя живот!

Неактивен Синеочка

• Global Moderator
  • Потребител неЧовек
  • *
  • The miracle is You!
"– Имаш забележителна памет.
– Помня всичко свързано с теб. Ти беше тази, която не обръщаше внимание.
– Вече обръщам.
– Тук нямам много конкуренция.
– Нямаш много конкуренция никъде"
Сюзън Колинс, "Игрите на глада"
Животът е толкова вълнуващ и прекрасен, колкото сам си го направиш! Радвай се на този момент, този момент е твоя живот!

Неактивен Синеочка

• Global Moderator
  • Потребител неЧовек
  • *
  • The miracle is You!
"Липсваш ми ...Как ми липсваш. Всичко, което обгръща погледът ти, градината, в която звучи гласът ти, небето, което гледахме заедно... За да бъда близо до теб, всяка нощ ще прекарвам тук... Може твоето сърце да ме чуе. А може и да не ме чуе... Но, аз винаги ще бъда тук" - Решат Нури, "Чучулигата"
« Последна редакция: Април 28, 2020, 14:42:51 от Синеочка »

Неактивен Синеочка

• Global Moderator
  • Потребител неЧовек
  • *
  • The miracle is You!
"Той стисна устни. После усети натиска на целувката върху тях.  За няколко секунди Оскар успя да погледне през очите на Ели. И това, което видя бе...себе си.
Само че една подобрена версия на себе си. По-добър, много по-красив, в пъти по-силен. Той никога не бе виждал себе си по този начин. Никога не бе мислил за себе си по този начин...С Любов "  -  Йон Айвиде Линдквист  "Покани ме да вляза"

Неактивен Синеочка

• Global Moderator
  • Потребител неЧовек
  • *
  • The miracle is You!
"Докато се настаняваме той придърпва главата ми надолу, за да използвам ръката му като възглавница; другата почива защитнически върху мен, дори докато заспиваме. Никой не ме е държал така от толкова дълго време. Откакто баща ми почина и спрях да вярвам на майка ми, ничии ръце не са ме карали да се чувствам толкова сигурно". - Сюзън Колинс "Игрите на глада"

Неактивен Синеочка

• Global Moderator
  • Потребител неЧовек
  • *
  • The miracle is You!
"Древните санскритски легенди разказват за любов, отредена от съдбата, за кармична връзка между душите, предопределени да се срещнат, да се сблъскат и да се запленят взаимно. Легендите разказват, че любимата се разпознава веднага, защото е обичана във всеки жест, във всяко изражение на мисли, във всяко движение, всеки звук и всяко настроение, играещо в очите ѝ. Преданието твърди, че я разпознаваме по крилете- криле, които само ние виждаме, и по това, че копнежът за нея убива всяко друго любовно желание. "

Шантарам - Грегъри Д. Робъртс

Неактивен Синеочка

• Global Moderator
  • Потребител неЧовек
  • *
  • The miracle is You!
"... Никой не може да каже какво точно те превръща в друг човек. Никой не може с думи да опише онзи тъжен и самотен период от живота ти, прекаран в ада. Няма рецепти как да се промениш. Просто оцеляваш. Или умираш." - Стивън Кинг , "Сблъсък"